Nej sbéčko týdne je MOniSKa-r !!!Slunce

14. září 2008 v 9:28 |  Referáty
Vesmír
Podíváme-li se na noční oblohu, zdá se nám že je hvězd nekonečně mnoho. Pouhým okem jich ale můžeme vidět jen kolem 3000. Teprve použitím nejvýkonnějších teleskopů se pojmu nekonečnosti přiblížíme. Tímto způsobem se nám ukážou tisíce galaxií a hvězdokup s miliardami hvězd. Odhady se pohybují kolem 100 miliard galaxií a v každé z nich se nachází zhruba 100 miliard hvězd.
Slunce
Slunce je dominantou sluneční soustavy. Je hlavním zdrojem tepla a světla a svou gravitací drží Zemi a planety na oběžných drahách. Slunce je 4,6 miliard let stará hvězda hlavní posloupnosti. Je to obrovská koule horkého plazmatu, která obsahuje 750krát více hmoty než všechny planety sluneční soustavy dohromady. V jeho centru se nachází jádro, kde pobíhají termonukleární reakce přeměňující vodík na helium. Při této reakci se uvolňuje energie, která postupně prochází celým Sluncem, až nakonec uniká z jeho povrchu.
Slunce je středem naší planetární soustavy. Jeho průměr 1 392 530 kilometrů je zhruba 110krát větší než průměr Země. Kolem své osy se otočí jednou za 26,8 dne.
Teploty na povrchu se pohybují kolem 5500 C. Směrem k jádru však dosahují až k 15 milionů C. Sluneční atmosféra má tři vrstvy. Fotosféra je viditelný povrch Slunce, která je silná asi 300 km a vypadá zrnitě. , dále je to oranžovočervená chromosféra, která leží nad fotosférou a její tloušťka je asi 2 000km. Nejkrajnější vrstva sluneční atmosféry, koróna, je tvořena řídkým plazmatem. Koróna plynule přechází do kosmického prostoru. Koróna je extrémně horká, její teplota dosahuje dvou miliónů stupňů.
Stavba Slunce: sluneční nitro se skládá z jádra, vrstvy v zářivé rovnováze a
konvektivní vrstvy. Světlo a teplo uniká do vesmíru s fotosféry. Slunce je složeno hlavně z vodíku (94 % hmoty) a helia ( 6% hmoty). Průměrná vzdálenost od Země je 150 km. Slunce je mohutná plynová koule, přičemž hustota plyn se směrem k povrchu snižuje. Rozlišuje se mezi jádrem Slunce a nad ním se nacházejí sluneční atmosférou. Podle fyzikálních propočtů dosahuje teplota uprostřed Slunce 15 milionů stupňů. Zde dochází k jaderným reakcím, které vedou k uvolňování, Energie, a tím ke slunečnímu záření. Život je už odnepaměti řízen střídáním dne a noci, což bylo ještě patrnější předtím, než nám technika obstarala umělé světlo. Ale proč je ve dne světlo a v noci tma? Protože se Země během dne, který trvá 24 hodin, otočí kolem své osy.
¨
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama