Nej sbéčko týdne je MOniSKa-r !!!Komety

14. září 2008 v 9:29 |  Referáty
Komety inscenují půvabné nebeské divadlo, když se dostanou do vnitřních částí sluneční soustavy. Jejich malé jádro je obklopeno jasným oblakem o průměru 100 000 km. Tento oblak nazýváme koma a tvoří ji prach a plyn. Velké komety, které se dostanou blízko ke slunci, též vytvářejí dlouhé, zářící chvosty, jež mohou sahat mnoho desítek miliónů kilometrů daleko, a jsou natolik jasné, že jsou vidět na noční obloze pouhým okem.
OBĚŽNÁ DRÁHA:
Komety dělíme do dvou skupin. Krátkoperiodické komety, jejichž oběžná doba je jen několik let, obíhají kolem Slunce ve stejném směru jako planety a od slunce se nevzdalují více než Jupiter. Ve vnitřních částech sluneční soustavy byly zachyceny gravitačním vlivem Jupiteru. Jestliže zůstanou na těchto krátkých oběžných drahách, velmi rychle se rozpadnou. Některé z nich mohou být Jupiterem vyhozeny na mnohem delší oběžné dráhy a pak pravděpodobně znovu zachyceny. Středně - a dlouho periodické komety mají oběžné doby delší než 20 let. Jejich oběžné dráhy jsou skloněny pod nahodilými úhly ekliptice a mnohé z nich cestují i do mezihvězdného prostředí. Většina známých komet se dostává blízko ke slunci, kde vzniká jejich koma a ohon, a tehdy mohou být snadno objeveny. Existuje obrovské množství komet a mnohem vzdálenějších oběžných drahách, které jsou ale příliš slabé na to, abychom je nalezli.
STAVBA:
Kometa má tři části: jádro, komu a chvost. Jádro mívá průměr kolem několika kilometrů. Měření sondy Giotto udávají, že jádro Halleyovy komety je šestnáct kilometrů dlouhé a osm kilometrů široké. Jádro je tvořeno především prachem a ledem. Odtud pochází označení špinavá sněhová koule. Jádro se nachází uvnitř komy, která tvoří největší část objemu komety. Její průměr může být mezi 10 000 až 100 000 kilometry. Koma se vytváří, když se jádro přiblíží ke Slunci. Led sublimuje a obklopuje jádro jako oblak plynu. Z komy je slunečním větrem odvívána část plynu a vzniká plynný chvost komety. Jakmile se kometa začne od Slunce vzdalovat, tento chvost ji začne "předbíhat", což je následek tlaku slunečního větru. Pevné částečky uvolněné z jádra tvoří prachový chvost komety. Také on míří, i když lehce stočený, od Slunce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama