Nej sbéčko týdne je MOniSKa-r !!!BYDLENÍ VE STAROVĚKÉM ŘECKU

14. září 2008 v 9:32 |  Referáty
Typický řecký dům byl postaven z nepálených cihel a obklopoval vnitřní
dům. Jádrem řeckého domu byla velká obdélníková místnost s předsíní, krbem a otvorem ve stropě, kterým odcházel kouř. Byla vyhrazena pouze mužům. K ní přiléhal vnitřní dvorek s obytnými místnostmi a část domu určená ženám. Později se začaly stavět domy, které měly ústřední dvůr se sloupořadím okolo. Domy neměly tekoucí vodu, tu nosili otroci z kašny. Většina domů postrádala koupelnu a proto koupání probíhalo zpravidla v kuchyni. Řekové však mohli docházet do veřejných lázní. Jako záchod sloužila malá budka v nenápadném koutě dvora, vybavená primitivní dřevěnou lavičkou nebo keramickou nádobou nazývanou amis.
Řecký dům byl přísně uzavřený, s okolním světem jej spojoval pouze vchod, všechna okna vedla do dvora. Z ulice připomínal kamennou pevnost, do které se nedá odnikud vniknout. Dvory obklopené sloupořadím (peristylem) bývaly většinou situovány na jih, takže v zimě je vyhřívalo slunce a v létě byly obytné místnosti ve stínu. Klasický dům měl přísně oddělené dvě části - mužskou zvanou andreion a ženskou - gynaikeion. Do ženské části směl kromě žen a hodně malých dětí vstoupit pouze pán domu: tam byla také umístěna manželská ložnice.
Athénské domy bývaly nejvýše jednoposchoďové, s gynaikeionem a ložnicí v horním poschodí. Místnosti měly skromné zařízení až na jídelnu v přízemí, kde se scházela rodina k jídlu, přijímali se hosté a bylo zde vystaveno přepychovější vybavení domácnosti. Velikost řeckých bytů se vyjadřovala počtem míst na spaní, to je počtem postelí.
Typický řecký dům byl postaven z nepálených cihel a obklopoval vnitřní dům. Na dvorku stál rodinný oltář a někdy tam bývala malá zahrada.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 hudebni-skladatele hudebni-skladatele | Web | 15. března 2012 v 17:50 | Reagovat

krásný článek
navštiv prosím můj blog - http://hudebni-skladatele.blog.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama