Nej sbéčko týdne je MOniSKa-r !!!Tajná sedma - noční výprava

31. srpna 2008 v 19:14 |  Čtenářský deník
Název díla: Tajná sedma - noční výprava
Jméno autora: Enid Blytonová
Žánr: dobrodružná literatura
Hlavní postavy: Petr, Žaneta, Colin, Jirka, Honza, Barbara, Pamela
Informace o autorovi: Enid Blytonová (1897 - 1968) byla britská spisovatelka. Původním povoláním byla učitelka. Nejprve začala psát příspěvky do novin o pedagogice a později se začala věnovat dětské literatuře. Jako první byla sbírka veršů pro děti. Koncem 30. let vydala Pohádky na dobrou noc a dobrodružné příběhy jako Správná Pětka či Tajná Sedma určené větším dětem. Krátce na to vydala několik knih ze školního prostředí, oblíbený příběh Nejošklivější děvčátko. Zemřela ve věku 71 let.povoláním byla
Děj: Sourozenci Petr a Žaneta přemýšlejí, že by mohli opět svolat schůzku spolku Tajná sedma. Uspořádají setkání ve staré kůlně, kam se dostaví všichni členové - Petr, Žaneta, Pamela, Colin, Honza, Barbara a Jirka. Někteří z nich zapomenou heslo nebo odznak, z čehož Petr není příliš nadšený. Protože je po Vánocích, není vhodná doba na dobročinnou činnost, které se děti věnovaly dříve. Domluví se tedy, že budou řešit záhady, které se v okolí vyskytnou.
Zatím však všude panuje klid, takže na nedalekém poli postaví několik sněhuláků. Poblíž se nachází opuštěný dům, v němž žije jen starý nahluchlý domovník. Děti ani psy zřejmě nemá moc v oblibě, protože Tajnou sedmu i psa Čerta z pozemku vyžene.
Později Honza postrádá svůj odznak a dojde mu, že ho ztratil na poli. Po setmění se tam vydá, odznak nalezne a chystá se odejít, ale na opuštěné cestě u starého domu náhle zastaví auto. Když Honza zaslechne velmi podivné a strašidelné zvuky, utíká co nejrychleji domů.
Další den se Tajná sedma sejde a zahájí pátrání - Jirka s Pamelou zjistí, komu dům patří, Žaneta s Barbarou obkreslí vzorek pneumatik podle stop ve sněhu a ostatní si promluví s nerudným obyvatelem podivného domu. Nakonec připustí, že nějaké podivné zvuky slyšel, ale teorii o zlodějích odmítá.
Sedma vymyslí plán, jenž spočívá v tom, že chlapci půjdou v noci na pole v bílém oblečení, aby vypadali jako sněhuláci, a budou sledovat, co se kolem domu děje. Žádné vzrušující události se ale na obzoru neobjeví, a tak se Petr a Honza vydají přímo do domu.
Po prohlídce zjistí, že zvuky vycházejí ze sklepa. Vejdou dovnitř, ale zanedlouho se do domu dostaví i muži, kteří je naleznou a zamknou ve sklepě. Chlapci konečně poznají svého spoluvězně, je jím krásný závodní kůň Kerry Blue. Muži ho odcizili a měli v plánu ho přebarvit a následně prodat. Jirka a Colin, kteří mezitím mrznou na poli a netuší, co se děje, své kamarády osvobodí. Petr vezme koně s sebou a umístí ho do jejich stáje.
Ráno děti vše sdělí rodičům, kteří zavolají policii a společně si tuto neuvěřitelnou historku vyslechnou. Zloději jsou polapeni a Tajná sedma obdrží od majitele koně lístky do cirkusu jako výraz díků.
Vlastní názor: tato kniha se mi moc líbila, protože byla hodně napínavá. Je to kniha pro holky i kluky, od desíti let.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 anet@ anet@ | Web | 14. ledna 2009 v 20:14 | Reagovat

taky jsem to kdysi četla ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama