Nej sbéčko týdne je MOniSKa-r !!!Letopisy narnie - lev, čarodejnice a skřín

31. srpna 2008 v 18:58 |  Čtenářský deník
Název díla: Letopisy Narnie - lev, čarodějnice a skříň
Jméno autora: C. S. Lewis
Ilustrovala: Renata Fučíková
Žánr: Fantasy
Hlavní postavy: Petr, Zuzana, Edmund, Lucie, Aslan, čarodějnice
Informace o autorovi: Spisovatel C. S. Lewis, básník a profesor literatury na univerzitách v Oxfordu a v Cambridgi se narodil v roce 1898. Své Letopisy začal psát roku 1950, ve stejné době, kdy jeho univerzitní kolega J. R. Tolkien připravoval k vydání svůj román Společenství prstenu.
Lewis i Tolkien, byli členy tzv. "Inklings" (neboli - Tušitelé). Byl to jakýsi neformální klub spisovatelů, kteří se scházeli v místní hospodě a probírali své nápady a příběhy. Společně se dohodli, že oba napíší nějaký román. Lewis dopsal sedm dílů Letopisů Narnie dříve, než Tolkien dokončil svého Pána prstenů. Za poslední díl letopisů získal nejvyšší ocenění za výjimečné dílo v dětské literatuře, prestižní Carnegie Award.
Lewis byl fascinován pohádkovými příběhy, mytologií a bájnými legendami, které ho společně se zážitky z dětství inspirovali k napsání jeho první knihy Lev, čarodějnice a skříň - jedné z nejčtenějších knih všech dob.
Následovalo dalších šest dílů, které tvoří ohromně populární sérii Letopisů Narnie, které dnes již neodmyslitelně patří do světového fondu dětské literatury a nadále si získává své obdivovatele mezi mladými i staršími čtenáři po celém světě
Děj: Čtyři sourozenci - Petr, Zuzana, Edmund a Lucie - se přistěhují do nového domu ke svému strýčkovy. Jednoho dne, když si hrají na schovávanou, se Lucie schová do skříně. Zjistí tak, že nejde o obyčejnou skříň, ale že je to brána do jiného světa. Do Narnie. Světa kentaurů, faunů, obrů, trolů, mluvících zvířat atd. V zemi však vládne zlá ledová čarodějnice, která na ni sešle mocné kouzlo. To uvrhne zemi do věčné zimy bez vánoc. V Narnii totiž žije pravý Santa Claus a ten nemůže přes kouzlo proniknout. Do všeho se však vloží Aslan, který se vrací z poutě po ostatních světech. Podle jednoho z proroctví mu mají děti pomoci. Jenže než se dostanou k Aslanovi, očaruje čarodějnice Edmunda a ten se pokusí zradit své sourozence i celou Narnii. Aslan ho však z kouzla vysvobodí a ušetří jeho život. Jenže čarodějnice ho označí za zrádce a požaduje jeho život ve jménu Staré magie. Aslan jí však nabídne svůj život za Edmundův. Čarodějnice přijme a Aslana potupně zabije. Jenže ten je oživen ještě starší magií, která je do Narnie vepsána. Ta totiž říká, že obětovaný život znovu povstane. Tak může Aslan vytáhnout v čele své armády (po boku Petrovy armády) do konečné bitvy. Tu samozřejmě dobří vyhrají a Ledovou královnu dokonce zabijí. Narnie pak získá mnoho let štěstí. A děti se po mnoha mnoha letech (už jsou dospělé) vrací do svého světa. Opět jako děti.
Vlastní názor: Tuto knihu si můžou přečíst dívky i chlapci od 11 let. Kniha se mi líbila.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama