Nej sbéčko týdne je MOniSKa-r !!!Kytice

31. srpna 2008 v 19:02 |  Čtenářský deník
Název díla: Kytice
Jméno autora: Karel Jaromír Erben
Žánr: poezie
Informace o autorovi: K. J. Erben se narodil 7. listopadu v Miletíně. Na svět si přinesl chatrné zdraví, i jeho sourozenci, z nichž skoro všichni zemřeli v útlém věku. Rodiče řešili otázku, jakou zvolit pro chlapce životní dráhu, když do toho zasáhl místní farář Jan arnold, který si hocha povšiml při přípravě žáků na studia. Nemusel ani dlouho otce přesvědčovat, aby dal syna na gymnázium v Hradci Králové. 1825 nastoupil. Nežilo se mu tam však lehce. Nejprve ho trápil stesk po domově, protloukal se kondicemi a hodinami hudby. Po studiu šel Erben na filozofickou a právnickou školu v Praze. Roku 1837 Erben úspěšně absolvoval práva, a byl plně kvalifikován pro státní službu. Erben pořádal hojné cesty na venkov, kde mu umožňovaly sbírat lidovou slovesnost. Podobnou příležitost neměl žádný z našich sběratelů. Kytice je jehou jedinou básnickou knihou, na které pracoval bezmála dvacet let. Kytice obsahovala: Kytice, Poklad, Polednice, Svatební košile, Zlatý kolovrat, Holoubek, Záhořovo lože, Vodník, Balada štědrovečerní a Věštkyně. Sedm let po vydání svého nejslavnějšího díla Erben 21. listopadu 1870 umírá. Je pochován ve Slavíně.
Děj: Sbírka kytice je shrnutí balad a pověstí. Karel Jaromír Erben byl však vynalézavý, a tak si pověsti předělal podle svého. Je zde celkem 13 pověstí: Polednice, Vodník, Mateřídouška, Zlatý kolovrat, Lilie, Vrba, Záhořovo lože, Štědrý večer, Poklad, Věštkyně, Svatební košile, Holoubek, Dceřina kletba. Všechny tyto pověsti lidi na něco upozornují... Zde jsou dvě ukázky z této knihy, které mě zaujali:
Poklad
Žena šla s dítětem na Velký pátek do kostela. V tom spatřila skálu a v ní svit. Došla k otevřené skále a vešla dovnitř. V tom spatřila hromadu zlata. Zpočátku si chtěla vzít jen trochu zlata, ale nakonec neodolala a začala hamižně brát zlata kolik unesla. Jak byla omámena touhou po bohatství, zapomněla na dítě. Když zlato odnášela ze skály pryč, skála zmizela a dítě s ní. V tom si žena uvědomila, že nemá dítě a začala jej hledat. Za rok se skála opět objevila, žena do ní vběhla, vzala dítě a na zlato ani nepohleděla.
Polednice
Matka neměla trpělivost s dítětem, které pořád křičelo a nebylo k utišení. Začala mu vyhrožovat, že na něj zavolá polednici. V poledne polednice opravdu přišla. Matka se lekla a vzala dítě na klín a silou ho držela. Jakmile polednice po dítěti vztáhla ruku, matka omdlela. Když přišel otec z roboty, matku vzkřísil, ale dítě bylo udušené.
Vlastní názor: tahle kniha se četla špatně, protože se některé slova blbě četli.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama